JAK SE STARAT O SVŮJ SVETR?

02 / 10 / 2018

Podzim je tu a s ním i období svetrů. Svetry vyžadují trochu nadstandardní péči oproti jinému oblečení. Při správném zacházení vám mohou ale vydržet v nezměněném stavu i několik sezón. Jenže jak o ně pečovat?

1. Materiál
Nejprve je si dobré uvědomit, z čeho je vlastně svetr upletený. Jsou dvě možnosti – ze syntetického (akryl, polyamid) nebo přírodního materiálu (vlna, bavlna, angora, kašmír, mohér, alpaka). Někteří výrobci však kombinují oba dva materiály. Informaci o přesném složení najdete vždy na cedulce, proto je dobré, ji neodstřihávat. 🙂

2. Pračka nebo ruční praní?
Všeobecně je známo, že svetrům spíše prospívá ruční praní. V případě, že je váš svetr ze syntetického nebo kombinovaného materiálu, nebála bych se ani šetrného praní v pračce na speciální program pro jemné a vlněné tkaniny. Důležité je vždy dodržet symboly na údržbu, které najdete na cedulce.

Svetry z přírodních materiálů perte raději vždy ručně. Napusťte si dostatečné množství teplé vody (do 30°C), do ní přidejte speciální prací gel na vlnu (ideálně přírodní – viz níže) a pořádně promíchejte. Do takto připravené vody můžete opatrně ponořit celý svetr a začít s jemným praním, které spočívá v promačkávání nikoliv drhnutí. Vypraný svetr opatrně máchejte v čisté vlažné vodě, dokud se nezbavíte pracího prostředku. Nyní přichází na řadu ždímání a zde si dejte pozor – nikdy svetr neždímejte kroucením. Položte jej na froté ručník, zarolujte a opatrně vymačkejte zbylou vodu. Poté svetr vybalte, rozložte jej na rovno na sušák na čistý a suchý ručník a nechte při pokojové teplotě doschnout (přímé slunce a topení – nene!). V žádném případě nikdy svetry nevěšte, vlákna by se mohla zbytečně vytáhnout.

3. Skladování
Suchý svetr složte a uložte jej do skříně. Nikdy jej nevěšte na ramínko, pokud nechcete mít vytahaná ramena.

instasize_181002171034

4. Speciální prací prostředky
Při praní svetrů (ručně i v pračce) byste měli používat speciální prací prostředky – ideálně gelové. Na webu Biooo.cz jsem jich našla hned několik a všechny jsou pouze z přírodních látek nebo jejich derivátů. Stačí si vybrat.

5. Ostatní péče
Občas mohou svetry žmolkovatět. Žmolky ale rozhodně nikdy nestřihejte nůžkami (třeba jako já) a použijte raději speciální odstraňovač. Najdete je všude možně na internetu a pohybují se kolem 300 – 400 Kč. Já jsem si jej objednala z Tchiba a jsem naprosto spokojená.

Péče o svetry se může zdát poměrně náročná, ale určitě se vyplatí. 🙂

A na závěr ještě pár praktických rad:

  • svetry neperte moc často, spíše je nechte vyvětrat
  • při praní v pračce je důležité, aby byla plná max. ze 2/3
  • běžné prací prostředky jsou zásadité, proto se pro vlněné oblečení nehodí
  • při nákupu nového svetru zkuste dát přednost přírodním materiálům (vlna je přirozeně samočistící a pachuodolná na rozdíl od akrylu)

Tak hezký úterní večer, já si jdu uvařit nový čaj, který jsem si dneska koupila (Oxalis – Rooibos Pretty Woman) a pustit se do knihy “Věci které uvidíte, jen když zpomalíte”. 🙂

 

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 0 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.