JAKÁ JE PRAVÁ CENA MÓDY? I.

21 / 08 / 2017

de807c1d2dba6181f8c64b917683fce1--fashion-revolution-revolution-quotes

Oblečení nás obklopuje každý den, vyjadřuje naši osobnost, postoj k našemu životu a je naší druhou kůží. Diktát oděvní módy může být i vášní a láskou na celý život. Ale jako každá věc má i své stinné stránky – např. nepřípustné pracovní podmínky pro zaměstnance (velmi nízké platy, velká zdravotní rizika), silné znečišťování životního prostředí (módní průmysl je druhý nejvíce znečišťující průmysl na světě), velká nadprodukce, přeplněné skládky atd.
 

ANO, I TOHLE JE MÓDA!

 

Dnešní móda stojí na principu tzv. fast fashion (=rychlá móda). Není to nic jiného, než pečlivě promyšlený systém, na kterém fungují a bohatnou nadnárodní módní značky.


Nejprve se na fast fashion podíváme z hlediska zákazníka neboli konzumenta. Móda jako taková je v dnešní době postavena na vytváření rychlých a do určité míry i umělých trendů (časté změny x opakování), které “nutí” zákazníka ke koupi nového oblečení (být in x být out). Čím více se budou trendy a kolekce měnit, tím více bude zákazník cítit potřebu obměňovat a doplňovat svůj šatník. Vzhledem k četnosti nových kolekcí, tedy zákazníci nakupují téměř po celý rok, nikoliv pouze před novou sezónou (jaro, léto, podzim a zima). Oděvní průmysl tak pracuje na plné obrátky a zisky módních značek stoupají.

Rychlý svět módy  se nese v duchu “rychle koupit a rychle odložit”. Výsledkem jsou přeplněné skříně a známý pocit “nemám co na sebe”.

Oblečení již není vnímáno jako dříve. Dnes je prezentováno jako čistě spotřební a hlavně cenově dostupná věc. Tomu však samozřejmě odpovídá i kvalita, která neumožňuje dlouhodobé používaní. Tím se dostáváme do začarovaného kruhu…

 

reklama a dobrý marketing → nízká cena → nízká kvalita a trvanlivost → dobrý pocit zákazníka z nízké ceny → krátkodobé nošení → nákup nové věci → …

⇑⇓

rychle se měnící se trendy → touha po novém oblečení → časté nákupy → plné skříně → pocit frustrace → čistka šatníku → skládky plné oblečení → … 

 
Na druhou stranu ani vysoká cena nemusí být zárukou kvality. Nejdůležitějším hlediskem je použitý materiál, který nás může informovat jak o kvalitě, tak i etické a užitné hodnotě.


8b8fe8f02697c9c21b38c4d41b588d5c

JAK Z TOHO VEN?

Hlavní krok musíme udělat MY, protože textilní průmysl pohání poptávka. Řešením je tedy kupovat i vyhazovat méně oblečení.

Ale to není samozřejmě všechno. Je spousta dalších věcí, které bychom si měli uvědomit a které bychom měli pochopit.

  • 1. krok – pochopit rychlou módu (jak funguje, jak ovlivňuje životní prostředí i nás samotné)
  • 2. krok – uvědomit si, jakým “směrem” se chceme dál ubírat (přemýšlet nad módou, materiály, místem výroby, cenou atd.)
  • 3. krok – přestat slepě sledovat módní trendy (viz módní pomíjivost)
  • 4. krok – přestat impulzivně nakupovat 
  • 5. krok – definovat svůj osobní styl (s ohledem na životní styl, zaměstnání, osobní pocit)
  • 6. krok – definovat základy šatníku (větší kombinovatelnost, nadčasovost, praktičnost)
  • 7. krok – pročistit šatník (výměna s kamarády, darování, přeprodej, upcyklace atd.)
  • 8. krok – plánovat nákupy (vědět, co chci nakupovat, držet se seznamu, dát přednost kvalitě nad kvantitou, dopředu promyslet min. 4 outfity)
  • 9. krok – znát textilní materiály (přírodní x polo-syntetické x syntetické, které jsou vhodné, jaký mají dopad na ŽP a naše zdraví atd.)

Jak by řekla Vivienne Westwood: Buy less, choose well, make it last! ♥


1

Teď přichází na řadu další otázka – KDE MÁM TEDY NAKUPOVAT?

To už je trochu “složitější” a bude to vyžadovat více úsilí než u rychlé módy. Nicméně možností je spousta a je jen na každém z nás, kterou si vybereme.

  1. Obchody s etickou a udržitelnou módou (e-shopy i kamenné prodejny) – vyšší cena oblečení odpovídá kvalitě a všem ostatním aspektům (použitý materiál, certifikace, místo výroby atd.) u nás nejznámější např.: Etik Butik, NILA, Green butik … (seznam dalších obchodů najdete např. tady)
  2. Vintage a second handy – mnohdy nabízejí krásné kousky za příjemné ceny, dalším plusem je fakt, že koupíte originální a jedinečný kousek, který nebude mít každý druhý
  3. Lokální návrháři – nákupem podpoříte místní ekonomiku (pozor však na použitý materiál, důležitá je transparentnost značky)
  4. Fler – i zde můžete pořídit zajímavé lokální kousky (např. z přírodních materiálů jako je biobavlna, len atd.)
  5. Oblečení na míru – další z možností, jak získat kvalitní oblečení, je nechat si jej ušít na míru u místní švadleny
  6. Bleší trhy, Vinted.cz – tady platí dva citáty “trpělivost růže přináší” a “kdo hledá, najde” 😉 

Jak vidíte, na výběr je toho docela dost. 🙂 Stačí se porozhlédnout… na internetu, v obchodech atd.


Dnešní článek je pomalu u konce a já doufám, že jsem vám aspoň trošičku otevřela oči. Nejde o to, že už by si člověk neměl nikdy nic koupit v běžných řetězcích, to určitě ne. Nemám ráda extrémy a nechci, aby tento článek vyzněl jako nějaké striktní nařízení. Jde mi jen o to, abychom se zamysleli nad některými otázkami:

Proč máme tolik oblečení? Proč si kupujeme pořád další a další? Opravdu potřebujeme tolik věcí, když některé z nich vůbec nenosíme?

Teď už je na každém z nás, jak se k tomu postavíme. Mým cílem je mít nepřeplněný a vzdušný šatník, který půjde dobře kombinovat. Do budoucna bych chtěla, aby se více skládal z oblečení ze second handů a od lokálních a udržitelných značek, které mi zaručí kvalitu. ♻

V dalším článku si budete moci přečíst o fast fashion z hlediska výrobce a módních značek. Díky těmto článkům byste si tak mohli udělat názor na rychlou módu a pochopit, jak tento “falešný” svět funguje.


A jak jste na tom s módou vy? Je pro vás důležitější kvalita nebo cena?

zdroje obrázků: tu, tu
Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 0 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.