Bánh mì = VSL

13 / 08 / 2016

Asi bych se vám měla s něčím svěřit… zamilovala jsem se. Už je to tak! ♥ Teď není řeč o člověku, abychom si rozuměli, (toho jednoho miluju už dávno) ale o Bánh Mì [čti baň mí]! Je to druh sendviče pocházejí z vietnamské kuchyně. A protože patří mezi moje TOP, věnuju mu celý dnešní článek. 🙂

DSC_9350a

Trochu vám ho představím…

 • základem je čerstvá bageta podélně rozkrojená
 • náplň tvoří šťavnaté maso (vepřové, hovězí, kuřecí, kachní nebo rybí)
 • masové chutě vyvažuje nakládaná zelenina (bílá ředkev a mrkev), plátky čerstvé okurky, čerstvý koriandr a nasekaná chilli paprička
 • celé Bánh Mì je dochuceno omáčkami – majonézou, sójovou omáčkou atd. 

Teď se nabízí otázka, kde jsme se seznámili?

 • Úplně poprvé jsem se potkali na akci SECONDROUND LAUNCH PARTY. Dodnes si vzpomínám, jak jsem doma vyprávěla, že jsem ochutnala “něco výbornýho, jehož název neumím ani vyslovit”.
 • Další setkání proběhlo na Kulaťáku na farmářských trzích a zase bylo úspěšné! Tentokrát jsme odešli i s vizitkou…
 • Vizitka nějakou dobu ležela doma na stole, až jednoho dne přišla její chvíle. Fotbalový zápas na Letné si žádal velkou dávku energie (myšleno samozřejmě na fandění) a tak jsme poprvé zavítali v Dlouhé ulici do Bánh Mì Makers! Bylo to excelentní (i ta okurková limonáda) ⇒ DO-PO-RU-ČU-JU!
 • No jo, jenže být mimopražská je v některých ohledech trochu nevýhoda. Přeci nebudeme jezdit jen tak na Bánh Mì do Prahy, to by se trochu prodražilo, že jo?!

Ještě že mám tak skvělýho kluka. Pročetl několik receptů a vymyslel si svoje vlastní Bánh Mì! A já vám dneska na něj dám recept. Bude to trochu zdlouhavý, ale výsledek stojí za to… třeba na nějakou zahradní party nebo grilovačku. 🙂

DSC_9360a

Jako první si připravte nakládanou zeleninu:

 • mrkev, bílá ředkev, rýžový ocet, třtinový cukr, sůl, voda

Ředkev a mrkev nakrájejte na tenké nudličky ve stejném poměru. Přidejte trochu cukru a soli. Zeleninu promačkejte rukama, aby zkřehla. Poté ji zalijte trochou octa a dolijte vodou tak, aby byla lehce ponořená. Zeleninu nechte min. jednu hodinu v lednici (ideálně však přes noc.)

Dále se pusťte do masové směsi:

 • mleté hovězí nebo vepřové maso, zázvor, česnek, chilli paprička, rybí omáčka, sójová omáčka, pepř, olej

Nejprve restujte nasekaný česnek, nastrouhaný zázvor a nasekanou chilli papričku – kolem 1 minuty. Poté přidejte mleté maso, lehce jej opepřete a restujte. Snažte se maso co nejvíce oddělit, aby bylo na “drobnou směs”. Jakmile se vám odpaří voda (šťáva), přilijte k masu trochu sojové a rybí omáčky. Maso odstavte z plotny a přendejte do mísy. Pánev nemyjte, použijete ji ještě na přípravu omáčky.

omáčka

 • hovězí nebo kuřecí vývar, sůl, sojová omáčka, kukuřičný škrob

Do pánve nalijte vývar, lehce jej osolte a přiveďte k varu. V hrnečku si rozmíchejte škrob s trochou vody a vlijte jej do vývaru. Směs vařte do té doby, dokud nebude mít hustší konzistenci (jako sirup). Pak ji můžete lehce dochutit sojovou omáčkou, ale opatrně – omáčky jsou slané a vývar je již také solený.

Jakmile máte všechny základní věci hotové, můžete se pustit do plnění sendviče. 🙂

 • bageta, nakládaná zelenina, maso, omáčka, salátová okurka, chilli paprička, koriandr, domácí majonéza, červená cibule

Bagetu podélně rozřízněte, ne však do konce. Rozevřenou bagetu opečte v troubě pod grilem. Náš malý tip: bagetu můžete zatížit např. příborovým nožem. Opečenou bagetu namažte majonézou, přidejte slabé proužky cibule, maso a těsně před tím, než vložíte bagetu zpět pod gril, přelijte maso jednou lžičkou omáčky z vývaru. Poté na 30-60 s vraťte pod gril. Dávejte pozor, aby se vám bageta nepřipálila. Nakonec do sendviče přidejte na tenké plátky nakrájenou salátovou okurku, nakládanou zeleninu, chilli papričku a podle chuti čerstvý koriandr.

/všechno dochucujte podle svých chutí, přesné množství nevím ani já/ 🙂

Uffff, s receptem jsme u konce. Nenechte se odradit zdánlivě náročnou přípravou a dejte Bánh Mì šanci! A když tak mi napište, jestli už jste Bánh Mì někdy jedli. 🙂

Dobrou chuť!

 

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 1 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.