BLACK, DARK BLUE AND GREY

07 / 11 / 2017

Jestli mě něco v posledních měsících baví a dává mi smysl, pak je to tzv. pomalá móda (články o pomalé módě tu a tu). Je zvláštní, jak rychle jsem si odvykla projíždět e-shopy a plnit virtuální košíky. Taky jsem si všimla, jak protivně na mě působí obrovská nákupní centra, která jsou rájem rychlé módy. Miliony kusů oblečení a další miliony lidí, kteří mnohdy utrácejí za věci, které ani nepotřebují nebo nechtějí. Z čeho mám jednoznačně největší radost, je fakt, že mi tenhle „hon za novým oblečením“ nechybí. Vůbec.

1A

šaty – second hand / kabát (starý) – New Yorker / kabelka – Uashmama / punčochy – Swedish Stockings NILA / boty – Baťa 

O to víc mě baví občas zajít do second handů nebo obchodů s udržitelnou módou, které prodávají oblečení s příběhem. Myslím tím hezkým příběhem. Kromě toho mě baví zjišťovat, jaké jsou vlastně alternativy – třeba u bot nebo kabelek. Věděli jste, že Uashmama vyrábí kabelky z pevného a pratelného papíru, který vypadá jako kůže? Nebo že česká značka Bohempia vyrábí oblečení, doplňky a super tenisky z technického konopí?

Je spousta úžasných projektů, značek, obchodů a hlavně lidí, kteří dávají módě nový a lepší směr. Já jsem jim za to vděčná…

3

Co se týče jednotlivých kousků, zaměřím se hlavně na ty udržitelnější. 

Šaty zn. Atmosphere představují klasickou náhodnou sekáčovou koupi. Nechci se chlubit, ale myslím si, že zrovna na šaty mám opravdu štěstí. Doma si hýčkám rovných 11 kousků. Tyhle jsou ze 100% polyesteru, což není žádná výhra, ale beru to tak, že alespoň dostaly další šanci a já mám nový kousek do podzimního šatníku. Vzhledem k jednoduchosti střihu a barvě se hodí jak do práce, tak i k významnějším příležitostem. Stačí vyměnit polobotky za lodičky a je to! 

Kabelka zn. Uashmama mi přijde jako hotový zázrak. Napadlo by vás někdy, že může být kabelka i z omyvatelného papíru? Mě rozhodně ne, teda do té doby, než jsem poznala italskou značku Uashmama (čti “vošmama”). Jedná se o rodinnou firmu z Toskánska, která prodává své tašky a doplňky do domácnosti do celého světa. Přitom neustále klade důraz na tradici, ruční a udržitelnou výrobu, kvalitu a nadčasovost. A o jakém papíru je vlastně řeč? Jde o speciální omyvatelný papír, který se skládá z 98% celulózy 2% latexu. Ač se to nezdá, tento papír je velmi pevný, odolný a lehký jako pírko. Zbývá jen otázka, odkud se bere celulóza. Celulóza pochází z odpadového dřeva výhradně z oblastí s regulovanou těžbou. 

Punčocháče zn. Swedish Stockings jsem koupila v úžasném obchodě NILA kousek od nám Jiřího z Poděbrad (pro mimopražské mají i e-shop). Možná se ptáte, proč si vlastně kupovat nějakou “zelenější” variantu punčocháčů. Jde o to, že při výrobě punčochového zboží se používá jeden z nejhorších syntetických materiálů a tím je polyamid/nylon (Pozn.: Při výrobě nylonu se uvolňuje oxid dusný, který patří mezi skleníkové plyny.). Když k tomu vezmeme v potaz fakt, že za rok skončí na skládkách miliony (možná i miliardy) pár krát nošených punčocháčů, které se nemohou rozložit, dojdeme k závěru, že i této části textilního odvětví by se měla věnovat velká pozornost, tak jako to např. dělá  švédská společnost Swedish Stockings, která své punčochy vyrábí z vláken recyklovaného polyamidu. Jejich továrny také kladou velký důraz na udržitelné postupy (snížení spotřeby energie, úspora vody, využití solární energie pro výrobu, nulový odpad, použití šetrných barviv atd.).


 PS: Za fotky děkuju Davidovi! ♥

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 0 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.