COOKING TRIP I.

31 / 05 / 2017

Když mi Ondra před 14 dny poslal tohle videověděla jsem, že něco podobného musíme zažít. Přišlo mi naprosto úžasný, že si jen tak v přírodě (jako by se nechumelilo) připravíte vejce Benedikt. Metličku nahradíte šikovnou větvičkou a jediné vaše nádobí bude představovat nůž, prkýnko, hmoždíř, miska a pánev. So it’s easy! No a protože nejsme žádný bábovky a rádi zkoušíme nové věci, rozhodli jsem se 2 týdny na to podniknout náš první “COOKING TRIP”.

Na celém výletu bylo nejdůležitější vybrat správné místo – takové, kde budeme ideálně sami a kde bude i ohniště. Další neméně podstatnou věcí byla kuchařská výbava, která už vyžadovala trochu přemýšlení. “Opravdu tohle potřebujeme?” Přeci jenom všechno vybavení si nesete na zádech, takže si sakra rozmyslíte, co necháte doma a co vezmete sebou.

Dalším bodem našeho plánování byl recept, tedy samotné jídlo. Projela jsem několik videí na youtube kanálu AlmazanKitchen a do oka mi padl kuřecí gyros. To jídlo vypadalo tak lákavě, že jsem měla během krátké chvíle jasno – bude GYROS! 

Pak už jen následoval samotný nákup surovin, balení báglů a COOKING TRIP mohl začít! 

6


Než se pustíme do receptu, sepsala jsem vám několik praktických rad, které by se vám mohly hodit:

Je dobré:

  • mít sebou pro jistotu kousek novin (pokud zapomenete, zkuste najít v lese březovou nebo borovicovou kůru)
  • si sebou přibalit pár grilovacích briket (na vaření/grilování potřebujete dost žhavých uhlíků)
  • sbírat dříví již po cestě (nebudete překvapení, pokud by okolo tábořiště žádné nebylo)
  • mít sebou zapalovač/sirky (tedy pokud nechcete oheň rozdělávat pomocí křemenů), dostatek vody na uhašení a menší sekyrku  

A teď jak to celé vlastně probíhalo:

  • Prakticky hned, jak jsme dorazili na místo, šel Ondra prozkoumat ohniště a rozdělat oheň. To je moc důležité, protože pokud budete opékat maso, je vám samotný oheň na nic. Potřebujete spoustu žhavých uhlíků a ty vyžadují určitý čas! 
  • Já jsem mezitím začala připravovat něco jako tzatziky. Stačilo smíchat crème fraîche (pozn.: tučnější a hustější zakysaná smetana, 33 % tuku, najdete např. v Globusu), 2 najemno posekané česneky, 1/2 nahrubo nastrouhané okurky a sůl. Pokud byste použili klasickou zakysanou smetanu, je lepší z okurky vyříznout semínka.

2

  • Hotové tzatziky jsem odložila stranou a vrhla se na přípravu kořenící směsi. Bohužel si nepamatuji přesné poměry, vše jsem dělala od oka. Ale není to nic těžkého, stačí ochutnávat a přidávat. 🙂 Na směs budete potřebovat: sušené oregano, sušenou petržel, římský kmín (neplést s klasickým kmínem!), mletý koriandr, sůl a pepř. Vše rozdrťte v hmoždíři a máte hotovo. 

  • Jakmile je kořenící směs hotová, je potřeba do ní naložit na plátky nakrájená kuřecí prsa, aby chytla tu správnou chuť.

  • A teď přichází na řadu asi to nejtěžší – pita chleba. Tenhle krok můžete obelstít kupovaným – je to jen na vás. My máme rádi výzvy a tak jsme se pustili do domácího. Doma jsem v kuchyňském robotu během 15 min zadělala hladké a trochu lepivé těsto, které jsem následně dala do větší misky, tak aby mělo po cestě kde kynout. (Pozn.: Misku nezapomeňte vymazat olejem.) Takto připravené těsto jsem zabalila do batohu a v dalších přípravách jsem pokračovala až na místě. (Pozn.: Doba kynutí je 60 min, což odpovídalo samotné naší cestě.)
  • Jakmile uplynula doba kynutí a těsto zdvojnásobilo svůj objem, mohla jsem začít tvarovat 3 pita chleby. K tomu mi stačilo prkýnko, nůž a trocha mouky. Před pečením jsem pita chleba ještě potřela kapkou obyčejného oleje, aby se nepřipekl ke grilovací mřížce. Hotový chleba je dobré zabalit do utěrky a sáčku, aby hezky navlhl a byl vláčný. Stačí cca na 10 minut…

1

  • Suroviny na 3 pita chleby: 2 hrnky hladké mouky, 1 lžička sušeného droždí, 1 lžička cukru krupice, 1/2 lžičky soli, 1 hrnek vlažné vody
  • Postup: smíchejte všechny suché suroviny a postupně přilévejte vlažnou vodu; jakmile se suroviny spojí, můžete začít hnětat těsto (bude vám to trvat cca 15 minut); finální těsto by mělo být hladké, jemné a trochu lepivé (Pozn.: Pokud by se vám zdálo hodně lepkavé, můžete přidat trochu hladké mouky.); další postup viz výše ↑…
  • Původní recept najdete tu.

  •  Ufff, už se zdárně blížíme do cíle. Předposledním krokem našeho celého kuchařského snažení bylo pečení masa. To už byla naprostá brnkačka. Stačilo maso potřít řepkovým olejem, zavřít do grilovací mřížky a nechat péct na žhavých uhlících. Hotové maso bylo krásně šťavnaté a vonělo kořením.  

4

  • A máme tu finále grande, takže žádný zdržování a jdeme na to – pita chleba potřete tzatziky, na vrch položte nakrájené maso, přidejte nasekanou hladkolistou petržel, koriandr a jako třešničku na dortu použijte nastrouhanou mrkev. Ani vám asi nemusím psát, jak V-Ý-B-O-R-N-Ý to bylo!!! Pita chleba i maso voněly ohněm a všechno to spolu tak krásně hrálo. Prostě gastronomická bomba… alespoň pro nás teda! 🙂

 

Abyste měli představu, co všechno jsme na náš výlet brali, sepsala jsem pro vás tzv. “packing list”:

  1. pár grilovacích briket
  2. noviny
  3. zapalovač
  4. grilovací mřížka
  5. dřevěné grilovací kleště
  6. nůž
  7. prkýnko
  8. hmoždíř
  9. krátká vařečka
  10. kovová miska
  11. struhadlo
  12. voda
  13. papírové tácky na servírování 
  14. taška na nutný odpad
  15. kuchyňská utěrka
  16. malý chladící box na maso
  17. suroviny na přípravu jídla

Tak a s naším COOKING TRIPEM jsme u konce. Doufám, že jsem vás neodradila dlouhými popisky, ve skutečnosti to bylo opravdu jednoduché a celý výlet nám nezabral více jak 3 hodiny vč. cesty. Teď si ale možná říkáte, proč byste se vlastně měli unavovat nějakým vařením v přírodě. Pokusím se vás přemluvit 3 pádnými důvody:

vaření v přírodě je 3x větší zábava než vaření doma; musíte improvizovat, což není nikdy na škodu; vystoupíte ze své komfortní zóny a poznáte něco nového

Co se týče mě, asi jste pochopili, že jsem byla z našeho výletu maximálně nadšená. Ale protože výlet byl hlavně Ondry nápad, poprosila jsem ho o pár vět.

“Když jsem na youtube narazil na kanál AlmazanKitchen a jejich vaření v přírodě, moc se mi to jako milovníkovi jídla a vaření zalíbilo. Poté co jsem jedno z videí poslal Lucce, bylo jasné, že brzy podnikneme náš první cooking trip. Obtížnější bylo vybrat místo pro vaření, jelikož si v dnešní době nemůžete jen tak někde rozdělat oheň. I to se nakonec zadařilo a myslím si, že výlet stál za to. Doufám, že brzy podnikneme další.”


Snad se vám článek líbil a napište mi, jestli už jste někdy vařili v přírodě a nebo jestli vás tenhle nápad vůbec nadchl.

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 4 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.