JDI SI ZA SVÝM SNEM /MLSNÉ LÁZNĚ/

11 / 04 / 2017

Krásné úterý,

dnes mám pro vás tak trochu jiný typ článku, než jste zvyklí. Bude vyprávěcí, k zamyšlení, a hlavně o někom, komu moc fandím.


Už jste se někdy zamysleli nad tím, co byste chtěli v životě skutečně dělat? Co vás opravdu baví a naplňuje? Věřím, že každý už si tuhle otázku někdy položil, ale shodovala se vaše odpověď se skutečností? Myslím, že tomu tak asi vždycky nebylo. V dnešní době spousta lidí chodí do práce, která je pouze živí, ale nenaplňuje. A v tom je ten zakopaný pes. Dělat něco, co vás nebaví, vysává z vás energii, nedává vám smysl a nenaplňuje vás, je to nejhorší, co můžete ve svém životě udělat.

Zkuste si představit následující situaci.

Ráno se vzbudíte, dáte si snídani a odejdete do práce, do které se těšíte a která vás baví. Přes den plníte úkoly, snažíte se na maximum a na konci pracovní doby odcházíte spokojení a s pocitem, že máte za sebou další příjemný den. Myšlenky „Kdy už bude konec pracovní doby?“ nebo „Kdy je další volno?“ vás vlastně ani nepadnou, protože vás vaše práce naplňuje a těší.

Poznali jste se a nejste spokojení? Potom je důležité převzít zodpovědnost za svůj život, protože nikdo jiný to za vás neudělá.

Ať už je vaše vysněná práce jakákoliv, stačí chtít, být o sobě přesvědčený a věřit si, znát svoje silné stránky, mít cíl, plán, oporu ve svém okolí a překonat nelehké začátky. O tomhle všem mě přesvědčily Milena a Kamila Borkovy, které se vrhly „do neznáma“ a 15. srpna roku 2016 otevřely svoji vlastní kavárnu Mlsné Lázně v Králově Dvoře.

Pokud vás něco zajímá, není nic jednoduššího než se zeptat. ? A z jednoho „zeptání se“ vznikl tenhle milý a pro mě přínosný rozhovor, o který bych se s vámi chtěla podělit…

1. Co Vás vedlo k myšlence otevřít si vlastní kavárnu?

K. B.: Všechno to začalo v roce 2014, kdy jsme se v listopadu poprvé zúčastnily Restaurant Day, kde jsme v té době nabízely pouze raw* dorty a je pravda, že jsme se trochu bály, jak na to lidé budou reagovat a jestli si vůbec nějaké koupí. Nakonec ale vše dobře dopadlo a dorty měly velký úspěch. Dokonce se našli i návštěvníci, kteří se nás ptali, zda nemáme svoji kavárnu nebo prodejnu, a to byl vlastně ten okamžik, kdy jsme o tom začaly samy uvažovat.

*Raw nebo syrová “živá” strava je strava, která neprošla tepelným zpracováním (zahřátím nad 45°C)

2. Jaké byly Vaše začátky? Je něco, co byste udělaly jinak?

M. B.: Myslím, že jsme začaly celkem dobře. Jediné, na čem jsme možná měly více zapracovat, je reklama.

3. Kde byste se rády viděly za pět let?

K. B.: Za pět let bychom se rády viděly konečně někde na dovolené (smích). Naší práci již tři čtvrtě roku obětujeme prakticky všechno, pracujeme od rána do večera. Ale teď vážně, za pět let bychom mohly např. dodávat do více kaváren anebo možná být třeba i na jiném místě. Uvidíme, co přijde časem.

M. B.: Já si myslím, že umístění naší provozovny je fajn. Zvykly jsme si tady. Naší výhodou je, že tu nemáme konkurenci.

4. Jaký je Váš momentální sortiment?

M. B.: Většinu našeho sortimentu tvoří bezlepkové, veganské a raw dorty. Dále nabízíme domácí limonády, freshe, smoothie, polévky, obložené chleby a bagety. Naši nabídku jsme nyní ještě rozšířily o bezlepkový chléb, který nabízíme i k polévce. Snažíme se, aby náš sortiment nebyl jednotvárný a vybral si opravdu každý. Recepty pravidelně obměňujeme a stále hledáme nové. Novinkou v naší prodejně je česká bio kosmetika.

K. B.: V poslední době ještě uvažujeme o salátech (ovocných i zeleninových), ale doposud na to nebyl čas. Možná v létě…

 5. Proč by si lidé měli koupit Vaše produkty? V čem si myslíte, že jste jiné/originální?

M. B.: Myslím, že naše originalita spočívá ve vlastní výrobě veškerých dezertů. Nepoužíváme žádné sušené suroviny a náhražky (např. krémy, sušené vejce). Sázíme na poctivé suroviny a poctivou práci.

K. B.: 90 % našeho sortimentu je bezlepkového. Myslím si, že v tom jsme jiné než ostatní kavárny v okolí.

6. Co jste dělaly, než jste začaly společně podnikat?

K. B.: V červnu 2016 jsem ukončila studium na vysoké škole. Shodou okolností se v této době naskytly vhodné prostory pro naši kavárnu, tak jsme neváhaly a začaly jsme společně podnikat.

M. B.: Já jsem vyučená prodavačka, takže jsem prodávala. Po nějaké době jsem změnila zaměstnání a začala pracovat ve výrobě pro automobilový průmysl. Ani jedna z prací mě však nenaplňovala. Mezitím jsem ve volné čase pekla pro svoji rodinu a známé. Pečení byl vždycky můj koníček. V téhle práci jsem se našla.

K. B.: Nikdy bych neřekla, že budu péct dorty v naší kavárně a nikdy bych si nemyslela, že mě tahle práce bude tak bavit. Mé dosavadní vzdělání s prací cukrářky nemělo nic společného a v podstatě toho lituji.

7. Odrazoval Vás někdo od společného podnikání nebo jste měly od všech 100% podporu?

M. B.: Byly chvíle, kdy jsme váhaly, jestli to zvládneme, jestli nás tahle práce uživí, ale že by nás někdo od toho vyloženě odrazoval, to ne.

K. B.: Možná si někdo myslel, že když budeme péct zdravější dorty, že se nebudou tolik prodávat jako klasické dorty.

M. B., K. B.: Rodina nás ale podpořila na 100 %.

8. Jaké to je, pracovat s vlastní mámou/dcerou?

M. B.: Super, nikdy nezaspí, protože ji vždycky vzbudím. (smích) Je to v pohodě, zasmějeme se spolu, smějeme se prakticky pořád. Vyhovuje nám to – alespoň tedy mně.

K. B.: Musím říct, že jsem se toho trochu bála. Jsme tu každý den od rána do večera a času na ostatní koníčky zatím moc nezbývá. Ale je to fajn! Jen si myslím, že to má mamka se mnou místy těžké. Jsem perfekcionista, pokud něco nestíhám, jsem nepříjemná a odsekávám. Ale protože to o sobě vím, snažím se taková nebýt. Mamka už si zvykla, zná mě sama nejlépe.

M. B.: A ona mi pak řekne: Jasně Milen! (smích) To dáme!

K. B.: Myslím si, že se hezky doplňujeme. Mamka je spíš flegmatik, nic jí nevadí.

9. Jak pracujete na propagaci Vaší kavárny? 

K. B.: Naší největší propagací je Facebook a Instagram, což je v dnešní době pro mladé lidi, na které jsme asi nejvíce zacílení, nejznámější styl propagace. Prakticky neznám člověka, který by nepoužíval tyto sociální sítě. Myslím, že to je nejdůležitější část naší propagace. Do budoucna bychom chtěly ještě doplnit loga. Tahle část reklamy se nám nějak pozastavila, ale pracujeme na tom.

M. B.: Facebook opravdu asi funguje nejlíp. Dorty, které jsme ráno umístily na náš Facebook jsou zpravidla během poledne vyprodané.

K. B.: Někteří lidé si raději přímo zavolají a dorty si pro jistotu zamlouvají.

10. Jakou radu byste daly lidem, kteří si jako vy, chtějí splnit svůj sen a “vrhnout” se do podnikání?

M. B.: Ať se do toho vrhnou! Každý by si měl vyzkoušet splnit si svůj sen. To je to, co jsem říkala sama sobě. U nás bylo důležité, že jsme na to byly dvě. Vzájemně se podporujeme a vše je o to snazší. Podstatná je samozřejmě i podpora rodiny. Ale byly i chvíle, kdy jsme si říkaly, že to nepůjde. Vše se nakonec zlomilo k dobrému…

Moc děkuji Kamče a její mamce za milé setkání a rozhovor. Byl to pro mě příjemně strávený čas a jsem ráda, že jsem si díky nim znovu potvrdila dvě důležité myšlenky: “Když se chce, jde všechno!” a “Poctivá práce přináší ovoce!”.


A jak se Vám líbil dnešní článek? Znáte Mlsné Lázně?

Pokud ne, určitě to napravte – jejich Facebook najdete tady a Instagram tady. Každý den přidávají na svou facebookovou stránku denní nabídku – dortíky a polévku. A pokud nemáte do Králova Dvora cestu, mám pro vás dobrou zprávu, své vlastní dorty dodávají i do dvou berounských kaváren Faux Pas Café Hudlísek. Jejich výborné dorty si můžete také objednat na soukromé slavností příležitosti.

Kudy do Mlsných Lázní?

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 1 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.