NOVÝ ROK, NOVÉ CÍLE

01 / 02 / 2016

S novým rokem tradičně přicházejí novoroční předsevzetí. Řekněme si to na rovinu, ne vždycky jsme tak cílevědomí, důslední a pilní, abychom předsevzetí dodrželi alespoň do konce ledna (února nebo snad března?!). Já jsem slovo předsevzetí nahradila slovem – CÍLE. Cíl si můžeme dát kdykoliv – na nový rok, v polovině roku, na konci roku a nikomu to nepřijde divné. Cíle nejsou tak rezolutní, alespoň ne na první pohled.

Jedním z mých cílů, který jsem si dala je – žít ekologičtěji tzv. „green life“. Vím, že to nepůjde asi ze dne na den, ale když budu nad tím více přemýšlet, věci se mi pomalu zautomatizují a bude to jako bych je dělala prakticky odjakživa. Stačí pár maličkostí, které můžu změnit.  Co si budeme povídat, tyhle věci neděláme jen kvůli přírodě, ale hlavně kvůli nám samotným a to by mě a i vás mělo motivovat, no ne?!

DSC_6356

Sepsala jsem si pár bodů, které bych chtěla dodržovat a vy můžete se mnou:

  • Igelitové tašky – Proč, když jdeme do obchodu, musíme odcházet minimálně se 2-3 taškami? Není to zbytečné? Takže odteď do obchodu jedině s plátěnou taškou, síťovkou nebo košíkem.
  • Důkladněji třídit odpad – Třídím odpad odjakživa a vy asi také. Ale kdo z nás třídí veškerý odpad – např. menší sáčky a obaly od potravin? Doma jsme vždy třídili plastové lahve, skleněné lahve a papír – kartony, krabice a tak. Ale tyhle malé obaly končily v koši.
  • Začít třídit bio odpad! Přeci ta hnědá popelnice s nápisem bio odpad u nás před domem není zbytečná? Na internetu jsou k sehnání ekologické sáčky, které lze kompostovat. Třikrát hurá!
  • Co nejméně plýtvat potravinami! Na výrobu a dopravu potravin je potřeba spousta energie, vody atd. Při vyhazování potravin plýtváme tedy i těmito zdroji! V neposlední řadě plýtváme i našimi penězi…
  • Bio kosmetika – Jen kdybychom věděli, kolik škodlivých látek se nám dostává do těla při používání oblíbeného mýdla, šamponu, deodorantu atd. A že jich není málo! Až 60 % se z nich vstřebává do našeho těla. Smutné! Kosmetické přípravky by přeci měly obsahovat co nejčistší ingredience, ale není tomu tak.
  • Auto – Pokud to jde, dát přednost hromadné dopravě nebo jít pěšky. Sáhněme si do svědomí, ne vždy je nutné jet autem, spíš jde o naší pohodlnost a lenost.

Tak kdo jde do toho se mnou? Myslím, že spousta těchto bodů je o informacích, kterých máme málo. Stačí tedy jen hledat, informovat se, přemýšlet, vnímat a konat! Přispět může každý…

Pokud máte někdo nějaké další tipy, napište mi je!

Hezký večer, Lucka

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 2 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.