PODZIMNÍ VÝZVA / JABLEČNÝ KOLÁČ

01 / 11 / 2016

Nepojmenovaný 5

Kdo se ještě nenaladil na podzim? Přihlaste se! Teď to můžete změnit a to tím, že splníte první úkol podzimní výzvy upečete jablečný nebo dýňový koláč. Není to nic těžkého a věřím, že to zvládne úplně každý. 🙂 Já už mám splněno! Premiéra dopadla na jedničku s hvězdičkou. Koláč sklidil takový úspěch, že doma vydržel necelé dva dny – tomu říkám rychlost. Za recept MOC MOC MOC děkuji Lucce a řadím jej mezi naše oblíbence. Koláč krásně voní po skořici a úplně se rozplývá na jazyku. Vyplatí se na něj použít dobrá jablka, klidně i trošku kyselejší. Já jsem zvolila odrůdu Rubín a to vám byla dobrota. Už dlouho jsem nejedla tak chutná a šťavnatá jablka, chvilku jsem dokonce váhala, jestli jich není na koláč škoda. 🙂

Jablka jsou pro řadu z nás tím nejobyčejnějším ovocem, já si naopak myslím, že je to “královské ovoce”. Řekněte, existuje něco lepšího než domácí ještě vlažný tažený závin, jablečný koláč s vanilkovou zmrzlinou nebo čerstvě lisovaný jablečný mošt? Já myslím, že ne!


Suroviny na těsto: 

400 g hladké mouky
1/2 lžičky soli
200 g studeného másla
3 lžíce studené vody
2 bílky
1 žloutek + trochu mléka na potření
lžičku másla na vymazání formy
mouka na podsypání

Suroviny na náplň:

1 kg oloupaných jablek
4 lžíce třtinového cukru
1 lžička mleté skořice
1/2 lžičky vanilkového aroma
šťáva z půlky citronu
1,5 lžíce kukuřičného škrobu
2 hrsti rozdrcených dětských piškotů

Postup:

Všechny suroviny na těsto zpracujte, těsto poté rozdělte na dva stejné díly, které uložte na půl hodiny do lednice. Při zpracování těsta pracujte rychle, aby máslo vydrželo co nejvíce ztuhlé a zbytečně se nezahřívalo. Jablka oloupejte, rozkrájejte na osminky a následně nakrájejte na slabé plátky. Pokrájená jablka dejte do mísy, zakapejte je citronovou šťávou, přidejte mletou skořici, třtinový cukr, vanilkové aroma, kukuřičný škrob, rozdrcené dětské piškoty a opatrně vše promíchejte. Troubu předehřejte na 170° (horkovzduch) a formu (Ø 23 cm) lehce vymažte máslem. Z lednice vyndejte první polovinu těsta, kterou rozválejte tak, aby pokrývala celou formu až k hornímu okraji. Přebytek těsta odřízněte a schovejte si jej na později. Koláč naplňte jablečnou náplní a připravte si druhou polovinu těsta. Tu stejným způsobem vyválejte, položte na jablka a přebytek těsta opět odřízněte. Odřezky propracujte, vyválejte na placku a vykrajujte libovolné tvary, které pokládejte na koláč. Uprostřed koláče vyřízněte křížek, kterým bude odcházet pára. Celý koláč nakonec potřete žloutkem s mlékem a pečte přibližně 50 min dozlatova.

Dobrou chuť!

DSC_1917


Mějte krásné úterý a užívejte podzim, jak jen to nejvíc jde! 🙂

 

 

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 2 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.