SAY NO TRASH!

14 / 09 / 2016

Minulý týden jsem se zúčastnila “ZERO WASTE WEEK” a napadlo mě, že bych o tomto tématu mohla napsat článek. Ne že bych žila Zero Waste život nebo na to byla nějaký odborník (to rozhodně ne), ale tahle myšlenka se mi moc líbí a chtěla bych ji šířit dál.

Co to vlastně “Zero Waste” znamená?

Je to životní styl, ve kterém se snažíte o minimální odpad. Méně odpadu znamená snížení ekologické stopy, zjednodušení samotného žití a méně utrácení.

Zero Waste je ve světě poměrně známý pojem. Bohužel u nás tato myšlenka není ještě moc známá, ale věřím, že do budoucna se to zlepší! Hlavní představitelkou a průkopnicí tohoto trendu je Bea Johnson, která dokáže vměstnat roční odpad její čtyřčlenné rodiny do jedné sklenice! Nevěříte?! Opravdu je to tak! Pokud si o ní a jejím Zero Waste životním stylu chcete přečíst více, její web najdete tu.

2015-trash-tally-600x600

Zdroj: http://www.zerowastehome.com/

 

Bea Johnson dokonce napsala knihu (Zero Waste Home), která se brzy stala bestsellerem. Touto knihou dokázala nadchnout spoustu lidí, ale i společností. Někteří z nich přešli na bezodpadový život, ostatní se o to alespoň částečně pokusili. Kniha je k sehnání zatím pouze v angličtině, ale to by se mělo na podzim změnit! Hurá! 🙂


Se Zero Waste je spojený i Zero Waste Week, což je mezinárodní kampaň, která už několik let motivuje lidi, aby snížili produkci svého odpadu. Koná se první zářijové pondělí a trvá 5 dní. Letos se touto kampaní nechaly inspirovat i holky z Czech Zero Waste (Jana, Míša a Helča) a sepsaly úkoly, rady a tipy na jednotlivé dny. Stačilo se přihlásit pomocí jednoduchého formuláře a plnit zadané úkoly, které chodily každý den do e-mailu.

Úkoly byly následující:

  • 1. den ⇒ Pochopte svůj odpad! Co v něm nejčastěji končí? Šlo by z toho něco vytřídit a recyklovat? Jde některá složka odpadu omezit nebo nahradit? Jaký má odpad původ? Po zhodnocení vyberte 1 složku odpadu a 1 týden tuto složku nenoste domů. Pokročilejší jedinci si mohou uklidit jakékoliv místo – šatník, spíž, koupelnu atd. a vytřídit nepotřebné, nepoužívané a zdraví škodlivé věci. Nepotřebné a nepoužívané věci mohou být např. prodány či darovány. Zbytek zrecyklován.
  • 2. den ⇒ Seznámení s odpadovou hierarchií! Čím níže je položka v hierarchii umístěna, tím by se měla týkat menšího množství odpadu. Úkol pro dnešní den zní – nechte se inspirovat tipy a videi a vyberte si jeden malý úkol, který tento den zrealizujete. (např. jděte nakoupit s plátěnou taškou)

odpad.024

zdroj: http://www.czechzerowaste.cz/
  • 3. den ⇒ Vyvarujte se jednorázovým obalům! Řešením jsou opakovaně použivatelné sáčky – např. látkové. Sáčky se dají sehnat na internetu, ale i v kamenných prodejnách. Další možností je vlastnoruční ušití ze staré látky. Můj návod na ručně šité sáčky najdete ⇒ tady. Pokud jste již takto vybaveni, můžete vyrazit na bezobalový nákup a to buď do specializované prodejny (např. v Praze – Bezobalu) nebo běžného obchodu/supermarketu. Nebude to vždy jednoduché, ale nevzdávejte to!
  • 4. den ⇒ Skladujte správně jídlo! Potraviny s kratší trvanlivostí dávejte dopředu, ostatní za ně. Uvařené jídlo popisujte, abyste měli přehled o jeho trvanlivosti. Každá potravina vyžaduje jinou teplotu, ukládejte je proto do správných poliček – viz následující obrázek. Rajčata, okurky, česnek, cibule, citrusy, banány a brambory do lednice nedávejte vůbec. Chléb ukládejte do plátěného sáčku a dřevěného chlebníku. Použitelnost a poživatelnost potravin hodnoťte nejen podle data trvanlivosti, ale zkuste také zapojit své smysly. Rozlišujte datum použitelnosti (u potravin podléhajících rychlé zkáze, po překročení nemusejí být bezpečné) a datum minimální trvanlivosti (které říká, do jaké doby je výrobek jedlý, pokud se dodrží správné skladování; po uplynutí této doby však výrobek nemusí být špatný – např. prodej výrobků se slevou). Nakupujte s rozmyslem a jasným plánem, co budete vařit! Sepisujte si chybějící potraviny a do obchodů se snažte vyrážet s látkovou taškou a vlastními obaly.  Při vaření zužitkujte potraviny do posledního kousku – odřezky masa a zeleniny uschovejte třeba na vývar. Přebytky sezónního ovoce/zeleniny zavařte, zamražte nebo nasušte. 🙂 Zbytky potravin, které přeci jenom nezvládnete zpracovat, vyhazujte na kompost nebo do BIO popelnic.
369
zdroj: http://www.czechzerowaste.cz/
  •  5. den ⇒ Zhodnoťte svůj Zero Waste týden! Jak je na tom váš koš? Je prázdnější než obvykle? Jaký odpad se vám podařilo zredukovat? Jaké tipy jste při svém snažení vyzkoušeli? Sepište si přibližně 5 věcí, ve kterých chcete po skončení této výzvy pokračovat. Nenechte se v začátku odradit časovou náročností (např. hledání bezobalových potravin) a nechtějte všechno hned. Je lepší měnit své zvyky pomalu, jedině tak se z nich stane rutina. Svůj Zero Waste Week sdílejte se svými nejbližšími a šiřte tuhle myšlenku dál. Vždycky je lepší nebýt v tom sám… 🙂

Tolik k výzvě od holek z Czech Zero Waste! Nebojte se toho a zkuste se do výzvy zapojit! Každý krůček se počítá… 🙂


Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jestli už jste o Zero Waste slyšeli, zda vás to zaujalo a jestli se zapojíte do výzvy! 🙂

 

Airbnb
share google+ facebook pinterest

Speak your mind   ( 0 )

Leave a Reply

Your email address will not be published

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.