Dnešní článek bych chtěla věnovat KOSMETICE a jejímu složení. Je to poměrně obsáhlé téma, že po pravdě ani nevím, kde začít. Vezmu to hezky popořadě a snad vás neodradím hned na začátku.
Kosmetika nás obklopuje každý den a neznám nikoho, kdo by ji nějakým způsobem nepoužíval. Všechno to začíná ráno – vstaneme, vyčistíme si zuby, namažeme obličej krémem, naneseme dekorativní kosmetiku, použijeme antiperspirant nebo deodorant a na závěr trochu parfému. Večer kosmetická rutina nekončí – tělo umyjeme mýdlem, vlasy šamponem případně je ještě ozdravíme kondicionérem, odlíčíme si pleť, namažeme ji krémem a vyčistíme si zuby. Někdy kosmetické kolečko rozšíříme o pleťovou masku nebo relaxační koupel s hromadou pěny.
Tyhle všechny přípravky a procedury nás mají udělat krásné, dokonalé a v lepším případě ještě mladé. Třeba jako dívky v časopisech nebo na billboardech… #neverendingstory
Celé je to vlastně jednoduché: výrobek slibující hory doly ⇒ naše touha vypadat … (doplňte si) ⇒ dobrý marketing ⇒ zákazník kupující si výrobek ⇒ malá informovanost o složení a vlivu na zdraví.
Poslední bod je svým způsobem pochopitelný. Proč bychom měli výrobku nevěřit? Proč bychom měli předpokládat, že kosmetické produkty nejsou bezpečné, když žijeme v civilizované době? Bohužel opak je pravdou… Nejjednodušším řešením je ČÍST SLOŽENÍ VÝROBKŮ a NENECHAT SE OKLAMAT!
Vedle těchto chemických výrobků máme ještě jednu kategorii a to – „rádoby zelené produkty“. Jedná se o produkty, u kterých vám výrobci tvrdí, že jsou šetrnější vůči přírodě, vůči vám a přitom se jedná o podvod! Takže to, že váš přípravek obsahuje ve svém názvu nebo popisku slovo – příroda, přírodní, šetrný, organic, natural atd., ještě neznamená, že se tak doopravdy chová. Smutné, že?
Možná se teď ptáte: „A kde teda mám proboha tu kosmetiku kupovat?“ Možností je několik: na internetu, v obchodech se zdravou výživou, v některých drogeriích (např. DM) anebo se vrhnout do domácí výroby! Takže to jde!
zdroj: Pinterest
JAK SE VYZNAT VE SLOŽENÍ A ČEMU SE VYHNOUT
Složení výrobků je na obalu uvedeno v pořadí podle klesajícího množství – tedy podle nejvíce zastoupeného až po nejméně zastoupené. Rostlinné složky jsou označeny latinským názvem. Obvykle je však v závorce uveden i jejich anglický název.
Čemu se tedy vlastně vyhnout? Seznam nejhorších látek jsem vám pro lepší přehlednost vypsala zvlášť a najdete ho TADY. Další užitečné informace o složení kosmetiky naleznete ještě tady a tady.
Po teorii vždy přichází praxe, tak se podíváme na složení poměrně běžného krému na ruce od zn. Dermacol. Na obalu píšou, že se jedná o přírodní mandlový krém, tak uvidíme, co nám řekne složení.
Co k tomu dodat?! Snad raději nic… Vypsala jsem vám ty nejhorší složky a můžu s klidem říct, že se rozhodně nejedná o přírodní krém.
petrolatum = neboli vazelína je ropného původu a působí na kůži jako plastový obal, zabraňuje přirozeným funkcím pokožky a jejímu dýchání, podporuje ucpávání pórů
dimethicone = je syntetického původu a patří mezi silikony, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, je nebezpečný pro životní prostředí, protože nepodléhá biologickému rozkladu, zabraňuje pokožce v dýchání, může vyvolat podráždění a vyrážky
methyl-, ethyl-, propyl-, butyl- paraben = chemická látka používaná jako konzervační činidlo, vyskytuje se ve velkém množství kosmetických výrobků, může vyvolat alergii, může narušit rovnováhu hormonálního systému, existují výzkumy, které prokázaly, že parabeny imitují estrogen – což je účinek, který vyvolává zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu a souvisí s reprodukčními problémy
parfum = “skryté chemické látky”, syntetická parfemace může způsobit alergii a dráždit pokožku
Teď už je jen na vás, jak s těmito informace naložíte…
Asi vás taky zajímá, jak jsem se k této problematice dostala já. Všechno to začalo jednou knihou, na kterou jsem náhodou narazila na internetu. Možná, že už jste o ní slyšeli, jmenuje se “Ve rtěnce je olovo”. Shlédla jsem její recenze a rozhodla se, že si ji taky přečtu a udělám si na toto téma svůj názor.
Můžu vám říct, že mi kniha svým způsobem otevřela oči. Všude kolem nás je plno CHEMIE, ať chceme nebo ne. Je tedy nutné ji ještě do sebe dobrovolně dostávat pomocí kosmetických přípravků? Asi si dokážete představit, když jsem při čtení knihy odbíhala do koupelny a studovala složení mé kosmetiky. Řeknu vám, střídaly se u mě různé pocity – nechápavost a rozhořčení. Proč se sakra něco takové do kosmetiky vůbec dává? Výsledkem toho bylo, že jsem kosmetiku probrala a přešla postupně na kosmetiku přírodní.
Vzhledem k tomu, že nemám čas studovat v drogeriích složení jednotlivých přípravků, je pro mě jednodušší koupit si přírodní kosmetický produkt, u kterého je šetrné složení garantované přísným certifikátem. Logo certifikátu je vždy na obalu výrobku, takže orientace mezi těmito výrobky je snadná.
Ideální stránka, kde najdete velké množství přírodních produktů, je ⇒ BIOOO. Nabízejí jak biokosmetiku, tak ekodrogerii. Kromě toho zde naleznete spoustu užitečných informací, jako je např. rozbor složení jednotlivých produktů, přehled bio a eko certifikátů včetně informací o nich atd.. BIOOO má i kamennou prodejnu, kde si můžete výrobky vyzkoušet. Najdete ji v Palladiu. 🙂
Myslím si, že moje rozhodnutí změnit kosmetické návyky a kosmetiku jako takovou, bylo správné a vůbec toho nelituju. Bohužel mám poměrně citlivou a suchou pokožku, takže je nutné, abych se o nic víc než dobře starala. Také jsem zjistila, že spoustu přípravků ve skutečnosti nepotřebuju! Např. moje vlasová péče se z několika produktů (na lesk, na objem, na mastné vlasy, na vyživení atd.) zcvrkla na 2 přírodní šampony, kokosový olej na konečky a octový oplach. A takhle bych mohla pokračovat dál… 🙂 Je pravda, že přírodní kosmetika je poněkud dražší, ale má to také pádné důvody! Používají se přírodní nesrovnatelně dražší ingredience, samotná výroba je nákladnější, dále je tu certifikace a v neposlední řadě šetrnost k životnímu prostředí a to sakra něco stojí!
Je tedy na každém z nás, zda-li dáme přednost kvalitě před kvantitou nebo naopak.
Doufám, že vám můj už-takhle-dost vyčerpávající článek něco dal! Příští beauty – články bych chtěla věnovat samotným přípravkům, které nyní používám a aby to nebyla taková nuda, občas si i sami něco vyrobíme!
Hezkou neděli! 🙂
Speak your mind ( 7 )
Pro me urco bezva info a poucny clanek – hlavne zdroje dobre prirodni kosmetiky. Jak asi vis, take se posledni dobou o toto tema zajimam. Jsem rada, kdyz objevim neco noveho. Hezky den. M.
To jsem ráda a moc děkuju! 🙂 Taky ráda pochytávám nové informace a tipy! 🙂
Tohle je super článek. Zase jsem se dozvěděla něco nového. Ovšem musím říct, že nejvíc se mi líbil ten rozklad konkrétního krému od Dermacol..pecka … A oni se nestydí napsat na obal Natural. Kdy konečně bude klamání zákazníka trestné natolik, že se to nebude dít?
Šílenost … ale článek super .. o knížce jsem taky ještě neslyšela.
Pěkný den. Bára :o)
Díky Baru! Tohle klamání zákazníků mi štve, ale myslím si, že se to jen tak nezmění. 🙁 Ve výsledku to bude vždycky na nás, čemu dáme přednost a jak moc se budeme informovat!
Super clanek a info! 🙂
xxx
► CITC FASHION BLOG ◄
Naozaj zaujímavý článok! 🙂
http://carolineett.blogspot.com
Holky, moc děkuju! *